DEMİSEKSÜELLİK

Konuyla İlgili: Demiseksüellik nedir ? Demiseksüel Nedir ? Kimler Demiseksüeldir ? Ben demiseksüel miyim ? Bütün kadınlar demiseksüel midir ? Erkekler de demiseksüel olabilir mi ?

Sex hakkında konuşmak kolay ama aynı zamanda gayet de zor. Ne kadar inkar edersek edelim hepimizin hayatında önemli bir yerinin olduğunu ve çarpık cinsel ilişkiler yaşandığında psikolojimizi ne kadar derinlemesine etkileyeceğini tahmin bile edemeyiz. Bir çoğumuzun özellikle biz kadınların Demiseksüel olduğunu biliyor muydunuz ? Demiseksüeller partnerlerinin görsel çekiciliklerinden daha çok tinsel ve işitsel iletişimin kalitesinden sonra cinsel uyarılmaya başlarlar. Yani demiseksüeller bir insanla duygusal bağ kurmadan cinsel arzu hissetmezler.

Demiseksüeller bir insanla cinsel ilişki yaşamadan önce ona “Sevgilim” deme ihtiyacı duyarlar. Bu ihtiyaç aitlik hissiyatından gelir. İnsanlar bir yerlere, bir şeylere ait hissetmek isterler. Hayatı boyunca -yada hayatının buhran zamanlarında- ait hissedememiş insanlar yüksek kaygı sorunları yaşayabilirler. Bu durum devamında Demiseksüelliği doğurur.

Konu aşk, sevgi veya çeşitli duygular olunca, fiziksel dünyada yapılan eylemler üzerinden referans noktası aradığımda kendimle her zaman çelişirim. Bir yandan tüm ilişkilerin çok spiritüel olduğundan diğer yandan da her türlü duygunun pragmatistlikten ortaya çıkmasından şüpheleniyorum. Birbirini tanımayan iki insanın cinsel yaklaşımının iki nedeni vardır. Birincisi toplumun dayatmalarından ve kendi kaygılarından doğan ikincisi ise iletişim halinde bulunduğumuz kişinin tümüyle kendisinden ve iç dünyasından etkilenerek meydana gelen cinsel birleşme isteğidir. İlk nedenin ne kadar zeminsiz olduğunu sanırım şu şekilde açıklayabilirim; örneğin, herkes tarafından beğeni kazanmış birinin ulaşılmaz olduğunu düşünüp kişinin kendisine ve çevresine takdir görme isteğiyle kendisini kanıtlama çabası içerisine girip o kişiyi elde etme çabası doğar. Bu elde etme çabasının nedeni kendimizle ve çevremizle olan sorunları bastırmak için bir yaklaşım sergiliyor olduğumuzdur. Bu yaklaşımın samimi olmadığını, amacının her halükarda net bir şekilde görebilmemiz mümkündür. 

  Cinsel birleşme duyguların en yoğun aktarıldığı bir iletişim biçimidir. Cinselliği sadece hareketten ve üremeden ibaret gören bireyler bu açlıklarından dolayı toplumu rahatsız edici ve sosyal hayatlarına müdahale edecek eylemlerde bulunurlar. Bu eylemler taciz, hakaret ve bir çok psikolojik şiddete neden olur. Bu tarz sapkınlık yaratan durumların önüne geçebilmek için önce içimizdeki enkazları temizlememiz gerekiyor.