EVLİLİKTE CİNSELLİK

Hayatın anlamını sorguladığım bu dönemde üzerine araştırmalar yaptığım bazı konular var. Onlardan birisi de cinselliğin evlilik üzerindeki etkisi. Cinsellik açısından doyuma ulaşmak bir insanı daha erdemli ve mantıklı düşünen biri yapıyor. Bu nedenle evlenen çiftlerin evliliğin belli dönemlerinde çok mutlu ve rahatlamış olduklarını gözlemleriz. Fakat cinselliği karşılıklı mutluluk ve haz duygusunun olduğunun farkında olmayan, hayvani duygularıyla hareket eden ve bir türlü doyuma ulaşamamış ilişkilerde aldatmaların daha sık olduğunu görürüz. Cinselliğin anlamını ve değerini  araştırıp bilmek bir insanın ihtiyaçtan daha çok iki bedenin bütünleşip duygu aktarımı içinde olduğunu bilmek, insanların içindeki hayvani duygularını bastırmaktan daha çok bu anlamda kendilerini eğitmesini öğretir.

    Evlilik öncesi ilişkilerin yanlış görüldüğü toplumlarda bireylerin daha erken yaşta evlendikleri  ve aldatma, taciz, tecavüz olaylarının daha fazla olduğunu görürüz. 

    Peki çiftler arasında uyumsuzluk ne zaman başlar diye sorarsak ? Öncelikle şunu söyleyebilirim ki çiftlerin monotonlaşan cinsel hayatlarında farklılık ve fantezi anlayışını arzulaması. Gerek dişil gerekse eril bireylerin bunu partnerine söylemekten çekinmesi veya bu tarz fantezileri eşine yakıştıramaması gibi durumlarda farklı partner arayışına girerler. Eşiyle yaşayamadığı şeyleri bir başkasıyla yaşamaya başlayınca da hem eşini arzulamayı bırakır hem de fantezi anlayışının getirdiği duygusal hazdan dolayı eşine karşı duygusal bağının azaldığı ve ilgisizleşmeye başladığını görürüz. 

Bireylerin erinlikten itibaren hayatlarının hemen hemen her döneminde kendilerini tatmin etmek amacıyla kullanmış oldukları internet sitelerinde sex algısının farklı boyutları mevcuttur ve bu boyut devamında merak ve istek uyandırır. Kendilerini bu anlamda geliştirememiş bireylerin partnerlerinin isteklerini karşılaması da bir hayli zor olur. Bu nedenle cinsel anlamda bilgi sahibi olmayan ve kendini geliştiremeyen insanların yanlış olarak algıladıkları normlarında kurtulup kendilerini bu anlamda eğitmesi en doğru karar olur. 

    Bunlardan çıkaracağımız sonuç şu olur ki çiftler arzu ve isteklerini dile getirme özgürlüğünü bilmeli ve cinsel ilişkinin yanlış bir şey olmadığını analiz etmelidir.