FANATİZİM VE KİTLESEL GERİLEME

Sahip olduklarıma baktığımda, beni bunaltan bütün bu maddesel evrenin şahsıma getirisini sorgulamaya başladığım günlere geri dönüyorum. Basitliğin bu kadar bencilce ve bizleri R kompleksine maruz bırakmakla beraber koyunlar gibi kümelere ayrılmanın doğru bir karar olduğuna inanmıyorum. Görgü, gelenek, örf ve adetlerimizi bir kenara bırakıp toplumsal nasıl düşünülür sorununu tümüyle ele almak oldukça fiyatlı olacak. Kullanmış olduğumuz seneleri çöpe atmakta karar kılacağız, eğer bu karara mantıklı bakıyorsanız büyük bir sahtekarlıkla bunu yapmanız gerekiyor.


       Acaba savunduğumuz bu düşüncelerin tümü coğrafyanın ya da toplumsal normların bizlere bir getirisi mi yoksa seçimlerimizi öz irademizle mi yapıyoruz sorusuna hakkaniyetle cevap verdiğimde, bu sorunun cevabı maalesef hayır oluyor. Taraflaşan beyinlerle iletişim kurmaya çalıştığınızda; hiçbir konuyu tartışamaz hale geliyorsunuz. Belli bir konuda fikir üretememek bir yana basit konularda bile kocaman duvarları olduğunu fark ettiğinizde içinizde buruk bir imtiyazla cevap vermeye çalışıyorsunuz. İletişim halinde olduğunuz kişiye kendi kaygılarınızı dayatmadan sohbeti sürdürülebilir kılmak süper egonuzla davranışlarınızı biçimlendirerek bir düşünce üzerinde duru bir şekilde tartışmaya devam etmek yerine, olaylara yanlış taraftan baktığına ikna etmeniz gerekiyor. Tabi ki bu da pek mümkün değil. Çünkü alt metin; savunulan düşünce ne olursa olsun kendini kanıtlamak, karşıt düşünceye savaş açmak oluyor.nitekim bizlere dayatılan ayıplamalara çözüm olarak karşıt bir düşünce geliştirmenin gerekliliği burada ortaya çıkıyor. Bahsedilen bu fanatikleşmiş duvarlarla çevrili , çerçeveyi genişletemeyen beyin ister entelektüel bir statüde olsun ister çok başarılı bir iş adamı olsun konum gözetmeksizin toplumda yeri olmayan basit insan modeline dönüşüveriyor. Fanatizm dünyevi sorunların başında şu şekilde geliyor. 


      Bir erkek modeli çıkıp eski karısının kendisinden başka birisiyle birlikte olmayacağı düşüncesine kapılma nedeni ayıplamalar ve toplumsal normlardır. Bu toplumsal normlar günümüzde binlerce insanın katilidir. Kültürel düşünce dahilinde bu normlar ele alındığında daha tehlikeli oluyor. birde bu taraftan bakalım düşüncesine tabii olmadan önce söylemiş olduğum gibi, senelerinizi çöpe atabilmeniz gerekiyor. Bunca yıldır yaşamış ve savunmuş olduğunuz düşünceler elbette yanlış olabilir ve en doğru kabul edilen düşünceler de bu skalanın içerisindedir. Nihayetinde eleştirel düşünceyi bu toplumda geliştiremediğimiz her an adımlarımızı geriye atıyor olduğumuzun sağlamasıdır.