ÇIKAR İLİŞKİSİNDEN ÇIKAMAYANLAR

Yazıma başlamadan önce sizlerden bir isteğim var. Kendinize “ideal partnerim nasıl olmalı” sorusunu sorun ve cevaplarınızı sıralayın. Muhtemelen yalan söylememesi, sadık olması kriterleri herkesin listesinde ilk sıralara yerleşmiştir. Bunlardan sonra gelenler sizin gösteriş merakınız ve menfaatlerinize göre sıralandı değil mi? Son cümlemi okuduğunuz Es’Nada direkt olarak, yok canım ben gösteriş sevmem alter egom yoktur veyahut ilişkimin temelini atarken asla menfaatine bakmam diyenleriniz olmuştur elbet. Üzülerek söylüyorum ki hayır sizde egoistsiniz, sizde gösterişi seviyorsunuz, sizde menfaatinizi düşünüyorsunuz ve siz istemeden, bilinçaltınız saydığım kavramları hesaba katarak partnerinizi seçmeye zorluyor.

Peki Neden?


Çünkü her insan kendinizi gibi olan insanları ya da kendisi olmak istediği karakterdeki yaşayış tarzındaki insanları kendine yakın görür. Bir kadının gözünden bakalım şimdi ; partnerinin mesleği ne olsun diye soralım en sık gelebilicek cevaplar “asker, polis, mühendis, doktor, psikolog, dövme sanatçısı, şarkıcı, oyuncu” bunlardır. Neden ? Hepsinin hayatta eriştiği bir yer var. Kadın maddiyat olarak rahat birisiyle yaşamak istediği için, üniformasından/gücünden yararlanmak istediği için, bilgisinden yararlanmak için, çevresinden yararlanmak için elbette. Peki aralarında neden hiç inşaat ustası yok, internet kafe işleten birisi yok, karton toplayıcı yok, hamal yok. Çünkü ilgi çekici bir meslekleri yok, onlardan yararlanabileceği birşey yok. Her ne kadar bu kadar saymış olsak ta şuan ki ilişkilerimiz her spontan gelişen durumlarda oluşuyor. Sonuçta internet sitesinden hoodie almıyoruz, sonuçları filtreleyemeyiz bu yüzden meslekten dolayı müstakbel partner eleme 2. Belki 3. Planda kalıcak. Şimdi varsayalım tek başınıza bar sandalyenize oturmuş kafanızı dinliyorsunuz. Sağınıza ve solunuza birer erkek geldi bu iki karakterin, karakteristik özelliklerini listeledik ikiside tamamen aynı insanlar, görünüşleri bile. Ayna yansıması gibi olsun. Fakat tek bir özelliği/davranışı farklı olsa da kadınımız hep daha üstün olanı daha iyi olanı seçicek. Buna kim karşı bir düşünceyi destekleriyle birlikte dillendirebilir. Sonuç olarak herkes egoisttir herkes menfaatini düşünür. Kendisini düşünemeyen bir insan olmaz, olamaz.
Yanlış anlaşılmasın şimdiye kadar hep kadın üzerinden anlattım, bu cinsiyetçilik yaptığımdan değil, içinde bulunduğumuz ülke seçici olanın kadın olduğu için onların üstünden örnek verdim. Aynı şeyler erkekler için de yazabiliriz. Şimdiye kadar yazdıklarımı tekrar okuyun bu sefer ana karakterimiz erkek olsun. Sonuç yine aynı olacak. Hiçbir inşaat ustası erkek, yoga eğitmeni kadınla birlikte olamaz çünkü aradıkları şeyler o kadın da yok. Ya da hiçbir dövme sanatçısı erkek cami hocası bir kadınla birlikte olamaz çünkü onda merak ettiği aradığı hiçbir şey yok.

Ben egoist değilim, menfaatçi değilim, dış görünüş asla önemli değil ve bilumum ifadeler her zaman yalandır. İlişki seçme ve seçilme kurumudur kimse kendisi gibi olmayanla yola çıkmaz kimse olmak istemediği bir insanla muhatap olmak istemez.

Burak OYAN İG: instagram.com/burakoyann