KADIN ORGAZMI VE VİBRATÖRLER

(İlk vibratör şuanda Newyork sex müzesinde sergilenmektedir.) 

Bir çok insan kadınların cinsel ilişki sırasında erkeklerden daha fazla zevk aldığını söyler. Erkek orgazmının amacı bellidir. Spermi yumurtalıklara göndermek ve döllenmek. Peki kadın orgazmının amacı nedir ?

   19.yy’da insanlar kadın orgazmının var olmadığına inanırdı. Kadın histerisi(hysteria) denilen bir hastalık olduğu düşünülürdü. Kadınlar bunun için doktora gider ve mastürbasyon yaparak tedavi oluyorlardı. Buna kriz tedavisi denilirdi. Ancak elle tedavi uzun ve zahmetli oluyordu. Bunun sonucunda ilk vibratörler ortaya çıktı.

 Aristoteles ve Heraklitos’un bazı yazılarında kadınların içinde bir şeytan olduğuna inanıldığı yazar. Kadınların regl kanının bunun bir kanıtı olduğunu ve cinsel ilişki sırasında kadının orgazm olmasının sonucunda şeytanın dışarıya atıldığı düşünülürdü.Bu kadar düşünceden sonra Prof. Dr. Barry R. Komisaruk kadın orgazmı üzerine araştırmalar yaptı. Bir deneğin üzerinde Efamaral kullanarak beynin manyetik rezonans haritasını çıkarttı. Orgazm sırasında kadın beyninin limbik sistemi(beynin duyguları kontrol eden kısmı), Neokorteks(düşünce merkezi), Beyin sapının ve bunlarla beraber beynin 30 farklı kısmının çalıştığını gözlemledi. 

   Bu araştırmalar sonucunda kadın beyninin bu kadar farklı bölgelerden uyarılmış olması bir çok insanda kadının daha fazla zevk aldığı algısını oluşturdu. Zevk de tıpkı duygularımız gibi derecelendirilemez. Bu sebeple kimin daha fazla zevk aldığını asla bilemeyiz.