RENK KURAMI – FENOMENLERİ HAKKINDA

Işık renkleri ile temas edilebilir renkler

Renklerin birbirleri arasında bir dize ilişkileri tabi ki mevcuttur ancak ışık ve renk arasında yıllardan beri süre gelen düşünceler ortaya atılmıştır. Bu düşünceleri Goethe sağlamlaştırmış, bir araya getirmiş ve üzerine fazlaca eklentiler yapmıştır. Işık renkleri karanlığa nüfuz etmek için vardır yani karanlık hiçlik olmadan ışık renkleri var olamazlar. Bu o kadar yalındır ki saydamlığın düzeyi renksizlik değil en beyaz olarak tanımlanır.

Temas edilebilir renkler’ in birbirileri arasında ilişkisi

Doğada bulunan tüm renkler ışık renklerinin aksine bileşenlerin karışımı sonucu oluşmuştur. Akabinde bir çok rengi de beraberinde getirmişlerdir. Peki bu doğal renklerin ilkleri nelerdir ? Tahmin edilebileceği gibi öne sürülen düşünce siyahtır.

Siyah bir ışık rengi değilse nedir ?

Siyah hiç olmaktan vazgeçemeyen renktir diğer tüm renkler siyahın karşısında oluşmuştur. İki çeşit siyah vardır. Hiç olan siyah ve temas edilebilir siyah. Burada incelememiz gereken siyah doğal siyahtır, zira hiç olan siyah bir renk değil hiçliğin ta kendisi olarak tanımlanabilir.

Doğal siyah nedir ?

Doğal siyah diğer tüm renkler gibi doğada bileşenler sonucunda ortaya çıkan bir renktir. Evet renktir ! Doğal siyaha renk yakıştırmasıyla hitap edebiliriz.

Saydamın rengi nedir ?

Evrende renksiz hiç bir şeyin var olamayacağı düşünülür. Goethe saydamın en beyaz olduğunu öne sürmüştür. Ancak renkleri her zaman iki kanalda inceleriz; ışık olan saydamın rengi en beyazdır ve tabi ki tam bir kaynak olamaz. Ancak temas edilebilir saydamı düşünecek olursak buna kesin olmamakla beraber bir ihtimal renksiz olabileceği öne sürülür

Renklerin Evrensel Psikolojik Çıkarımları

SİYAHMutlak Boşluk, Yalnızlık, Çaresizlik
BEYAZKeskinlik, Ulvi Tanımlar, Kudret
KIRMIZIBütünsellik, Vahşet, Tutku
YEŞİLDevinim, Devamlılık, Enerji
MAVİHuzur, Yaşıyor Olma Farkındalığı , Kuşku

Siyah rengini görebilmek için kafamızı yukarıya kaldırırız ancak diğer renkleri görebilmek için rast gelinmesi gerekir.