BİR BAŞKADIR SİNEMATOGRAFİSİ

Yönetmen/Senarist : Berkun OYA

Geçtiğimiz günlerde Türkiyede en çok konuşulan dizi haline gelen ” Bir Başkadır ” dizisi hakkında görüşlerimi paylaşmadan yapamazdım.

Belli formülleri sinemada yıkabilen fimlere sanat filmi adlandırmasını yapabiliriz. Buna ek olarak Bir Başkadır dizisini sanat filmi kategorisine apaçık yerleştiriyor

Dizide her şey birbirine girmiş. Sosyal statüler karışmış ve karakterler kendi içerisinde bir çözümleme serüvenine doğru ilerlemektedirler. Dizi özünde bizlere her sosyal sınıf kendi içerisinde mütemadiyen tanımlanamaz. yorumu yerli olacaktır.

Filmin sinematografisi

Dizide Andrey Tarkovsky ve Nuri Bilge Ceylan sinematografisi esintileri görülür. Meryem’in psikolog ‘a giderken uzaklardan çekilen görüntüleri. sokağın karmaşası bizlere yaşıyor olduğumuz farkındalığını kazandıracaktır. Çerçeveleme tekniği ile bütün karakterler kendi içlerine hapsedilmiş depresif bir psikoloji hakimdir bu psikolojinin getirisi diğer karakterlerin yollarını açmıştır. Aksiyon-reaksiyon zincirindeki kırılmalar özgün olma çabasının kaybı olduğunu düşünüyorum.

Filmdeki karakterlerin hepsi bize ” Bakın bizde sizdeniz. ” mesajı vermektedir. Hatta bu öylesine fazladır ki bazen irite edici olabilir. Mesela Yasin’in bıçaklanma sahnesinden önce geçen ” Game Of Thrones ” diyaloğundan bahsediyorum. Bunun ne demek olduğunu iyi biliyorum. Gerçekten mizahi öge barındırmıyorsa. oldukça rastgele bir karardı ve sahte/yapıştırılmış gibi duruyordu.

Kalifiye bir sinema dili oluşturmak görmekten daha zordur. Yalın ve öznel bir bakış açısı geliştirmek nereye bakmamız gerektiğini iyi bilmeniz iyi bir röntgenci olmanız gerekmektedir.

Sinema hem çok önemli hemde çok önemsiz bir uğraştır. Zamanımızı çabuk tüketmemizde bize yardımcı olur. Ancak iki kulağımızla filmi izlersek çok fazla zaman da kazandırabilir. Neyse ki her şeye rağmen uslu bir çocuk olursanız sizde şirinleri görebilirsiniz.