DÜNYANIN İLK FİLMİ

Dünyanın ilk filmini kim çekmiştir ?

Auguste & Louis Lumière sinematografı icat ederken Edison’un icat ettiği Kinetoskop’un geliştirilmiş ve çok kişiye hitap eden bir üst versiyonunu yaptılar. kinetoskop tek kişiye hitap ederken sinematografı ise bir çok kişi aynı anda seyredebiliyordu. Bu beraber olmanın hazzı ile yoğrularak sosyal aktivite olarak görüldüğünden. kinetoskoptan daha fazla yayıldı ve kabullenildi. Sinematograf ilk başlarda bir eğlence aracı olarak görülüyordu. dinyanın ilk vidosunu Lumiere kardeşler çekmiştir.

Dünyanın ilk filmleri nasıldır ?

Sinema ilk başlarda eğlenceli seyirlik olarak görüldüğünden. Yüksek zümrelere hitap etmiyor ve bu kişiler sinemayı yeriyorlardı. Çünkü çekilen şeyler belgeselimsi ve hayattan kısa kesitlerin birleştirilmiş jeneriğiydi. Örneğin bir bebeğe yemek yediriyorlardı, İlk güldürü olarak görülen Bahçıvanın ıslanışı kesiti, Trenin gara girişi (ilk izlenildiğinde seyircilerin korktukları sinema salonunda kaçıştıkları söylenir)

Dünyanın ilk filmleri neden çekildi ?

Lumiere kardeşler sinamatografı icat ettikten sonraki süreçte. Patentini aldıklarında bu icadı kimse satın almak istemiyordu. Bu filmleri çekerek insanlara aslında bu icadı tanıtıp kar elde etmek için çektiler ve böylece dünyanın ilk sinemacıları ortaya cıktı. Aslında tam olarak bu buluşun neler yapabileceğini ne onlar nede başka bir kimse anlayamamıştı.

Dünyanın ilk sinemacıları kimlerdir ?

Bu icadı kendi işleri için kullanabileceğini anlayan Georges Méliès bir sihirbazdı sahneden kostümden ve tiyatrodan iyi anladığı için ilk kostüm mekan ve makyajı kullanarak içerisinde fazlaca tiyatral öge barındıran Aya Seyahat filmini çekti. Bunun arkasından Edwin S. Porter Büyük Tren Soygunu filmi gelir. Bu film ilk gerçek senaryolaştırılmış. Hikayesel anlatımla çekilmiş film özelliğini taşımakla beraber. İlk western film olarakta kabul edilir. Büyük Tren Soygunu Filmi kurallara uygun olarak çekilmiş ilk modern filmdir.

Günümüz modern sinemacıları.

Günümüz sinemacıların tek düze seyrciyi koyunlaştırarak yüksek paralarla çekilmiş filmlerin dışarısında kalan tüm filmler. Benim için değerli olsa da. Sinema sektörünün ayakta kalması için bu filmlerin çekilmesi gerktiğini düşünüyorum sinema sektörünün. Tek geliri olan bu tür filmler ve reklamlar bu sektöründe ki ekonomik gelirin büyük bir bölümünü oluşturuyor. Ne yazık ki sanat filmleri bu kadar gözde olamıyorlar.