YENİ UZAY ÜSSÜ, LANET SALGIN SÜRECİ VE CUMHURBAŞKANIMIZ

Hepimiz çok yıprandık. İşsizlik hat safhaya çıktı. Üretim neredeyse durdu. Bu süreçlerden bizler geçerken bu salgının kaymağını yiyenler oldu mu sizce? Evet bu işin kaymağını yiyen hiç kimse olmadı. Salgının Çinden çıkması ve Çin aşısının bu kadar yayılması bize ne anlatıyor acaba bilmiyorum. Boş varsayımlarda da bulunmak istemiyorum. Ancak her zaman ki gibi ülkesini, geleceğini ve neler yapılabileceğini düşünen insanların çabaları boşa çıktı.

İlk başlarda düşünüyorduk ki; bize birşey olmaz. Dua ederiz geçer diyenleri duymuştum maketten dönerken. Şaşkınlıkla kafamı çevirip bakamadım bile. Herkes düşünüyordu ki bizim ülkeye gelmez canım taa çinden nasıl olacak o iş. Ancak oldu ve olduğuna sizlerin şunu anlaması gerekiyordu ; artık dua etmeyi bırakıp bilime sarılmalıyız . Bunu belkide bazılarımız anladı evet dua etmek işe yaramıyor aman Allahım ne yapmalı. Profesörlerden, o sayıp sövdüğünüz saldırıp hareketler ettiğiniz doktorların ellerine düştünüz. Bu süreçte sayın Cumhurbaşkanımızda bilimin önemli olduğunu yenice anlamış olacak ki. Turkiyenin ilk uzay üssü kuruluyor ve aya firlatmalar planlanıyor. Sanırsam bu salgın süreci bize neyin önemli olduğunu hatırlattı. Artık bir şeyleri bir kenara bırakıp bilim ve sanata yönelmeliyiz hatta öylesine yönelmeliyiz ki buralara sanat ve bilim için düşük maaşlara çalışabilmeliyiz. Ne yazık ki ülkemizde değer gören iki şey bilim ve sanat değil. Daha çok mağazin ve tiktok videoları üretmek için tüm çabamızı/enerjimizi harcıyoruz. Bir gün gelecek ve o gün bu salgın sürecinden daha dehşetli bir gün olacak işte o gün için şimdiden herkesin sanat ve bilim üretimi için bir nebze kaygısı olması gerekiyor. Bu salgın süreci bütün alışkanlıklarımızı değiştirdi. Önceleri maskeli bir birey gördüğümüzde. Ona öteden bakardık ancak şimdi herkes maske takıyor. Mesafeli olmayı öğrendik. Yumrukla çak yapan dayılar cıktı ortaya. Her halükarda A dan Z ye herkesi öylesine etkiledi ki bu salgın süreci hepimiz bu sürece lanet okuyoruz. Adapte olması da mümkün değil. Tüm yolları tıkayan bu süreç, önümüzde aşılması gereken bir duvardan çok bir kafes gibi. Artık aktif olmak para kazanmak üretebilmek insanlık için bir şeyler yapabilmek istiyoruz. Yaşayan her birey diğerleri için bir şey yapabiliyorsa bu hayatta ozaman var olabiliyor.

Bense okuduğum üniversiteyi ekrandan görmek istemiyorum. Sınıfta notlarımı almak istiyorum. Aksi takdirde tüm hevesim kaçıyor. Bu yapılanı ben YouTube uygulamasını açıp pekala yapabiliyorum bunu yapmak için okula ihtiyacım yok. Ancak sosyal olarak aktif bilgi almamız gerekiyor benim ve hepimizin. Eskiden yapılan sloganlar gibi şimdi el ele vererek başaralım diyemeyecem. Şimdi sadece mesafeyle başarabileceğiz.