KORKUNÇ İVAN OĞLUNU ÖLDÜRÜYOR – KANLI RESİM

Korkunç ivan oğlunu öldürüyor yorumu ? Korkunç ivan oğlunu öldürüyor analiz. Korkunç ivan oğlunu öldürüyor anlamı. Korkunç ivan oğlunu öldürüyor ortaya çıkışı. Korkunç ivan oğlunu öldürüyor hikayesi. Korkunç ivan oğlunu öldürüyor tasvir.

İlya Repin

1883-1885

785 x 100

Tablo; Tretyakov galerisi , Moskova’da sergilenmektedir.

Tablonun ortaya çıkışı

Narodnaya volya örgüt üyelerinin II. Aleksandr katlinin üzerine Naradnaya volya sorumlu tutulmuş. Örgüt üyelerinin hepsinin idam kararı alınmıştı. Bu karar İlya Repini derinden etkilemiş ve zihnine kazanmış olacak ki İspanya’daki sergilerden döndükten sonra, bu tablonun yapımına başlamıştır. İspanya’da gördüğü kanlı boğa güreşi tabloları bu tablonun yapılışını desteklemiştir.İlya Repin ” Rusya’ya geri dönünce korkunç İvan oğlunu öldürüyor sahnesini yapmaya geçtim ve kanlı resim çok başarılı oldu” demiştir. Tablo Korkunç İvan’ın oğlunu öldürmesi konu edinmiş ve tablonun ilk adımı bu sahne olmuştur.

Korkunç İvan oğlunu öldürüyor hikayesi

Oğul İvan’ın ölümünden bir gün önce baba İvan, hamile olan gelini Yelena’nın odasına habersiz girivermiş, orada Yelena’yı o zamanki adetlere göre uygunsuz derecede az giyimli bir şekilde oturur görünce hiddetlenmiş, onu dövmeye başlamıştı. Karısının çığlıklarını duyan oğul İvan yardıma koşmuş ve babasına “ilk karımı nedensiz olarak kiliseye gönderdin, ikincisine de aynı şeyi yaptın, şimdi de üçüncüsüne vurdun ve rahminde taşıdığı oğlunun ölümüne yol açtın demiştir.” Yelena dayağın ardından düşük yapmıştır. Ertesi gün, oğlu bu konuyla ilgili olarak babasına sinirlenmiş, öfkelenip çıkışmıştır. Oğlunun bu tutumuna öfkelenen baba İvan, asası ile oğlunun kafasına vurmuştur. Oğul İvan, şakağından yaralanmış şekilde yarı baygın yere yıkılmıştır. Baba İvan derhal oğluna koşmuş, yüzünü öpüp “Kahrolayım, oğlumu öldürdüm! oğlumu öldürdüm!” diye bağırmıştır. Oğul İvan bir an ayılmış ve “sadık bir oğul ve sade bir kul olarak ölüyorum” demiştir. Baba ivan öfkesinin sonuçlarına yerde ölümle yüzleşen oğluna sarılarak katlanmaya çalışmakla yetinmiştir.

Korkunç İvan Oğlunu Öldürüyor Tasviri

Olağan dışı bir dehşet içeren bu tablonun merkezine baktığımızda; İvan’ın suratında ne yapacağını bilmez bir halde olduğunu görüyoruz. Bu surata pişmanlığı yakıştıramıyoruz. Bana göre resmi özel kılan işte budur. Yakalanması ve Tanık olunması oldukça zor anları görselleştirebiliyorsunuz tabloya baktığımızda kırmızı rengin yoğunlukta kullanıldığını görüyoruz. Renk kuramlarından hatırlayacağımız gibi kırmızı tonları dehşeti tanımlıyor. Kırmızının kullanımı bu tabloda kesin kes dehşeti arttırmak için kullanılmıştır. kırmızı tonunun siyahla desteklendiğini görüyoruz. Sol cephede devrilen eşyalar tablonun zaman yayılımının açılımını yapıyor. Yaşanan hadisenin hemen öncesine götürüyor bizleri. Dehşetin yaşandığı anın hemen öncesine. Resmin bize ne olduğunu anlatan en güçlü imge İvan’nın oğlunun kafasındaki kandır. Tam merkezi alınmış olan bu imge, tablonun ana metnini oluşturuyor. Biz artık biliyoruz ki, her şey bu merkezi alınmış imge’nin ışığında çiziliyor. Ve çizilen Her şey bu imgeyi yükseltmek için var oluyor. Bu dehşet “Oğlunu Yiyen Satürn den daha farklı bir dehşettir. Goya’nın tablosunda görmüştük ki. Eylemin farkında olan karakter eylemi sürdürüyor haldeydi. ancak lya repin bu tablosunda yaşanan hadisenin hemen sonrasında ki dehşeti görüyoruz. Bir anlık öfkenin sonuçlarını bize anlatan bu tablo öfkenin kontrolsüzlük olduğunu apaçık anlatan en değerli tablolardan birisidir bana sorarsanız. Tablo adeta bir film gibi olay örgüsü zaman ve mekan açılımlarından yararlanıyor. Görselin ötesine geçip görsellerin hareketinin tahayyülü bize sağlıyor.