Climax 0_x CLİMAX

Climax film yorumu. Climax film analizi. Climax sinematografisi. Climax yönetmeni kimdir. Climax konusu nedir ? Climax filmi önerisi nedir ? Climax filmi Yorumu. Climax filmi teknik özellikleri

Yönetmen/Senarist : Gaspar noé

Günümüz elitizm diktesini yıkan, ayrıca yıkılan bu enkazların da değerli oluşunu vurgulayan, gerçekçi bir yapıt olan climax’in yönetmeni Gaspar Noe; özgür çekim tarzının öncülerinden olduğu aşikar. Hiç bir kalıba sığmadan, rastgele gelişi güzel bir sisteme oturmuş görüntülerin kurgusunu muntazam biçimde oluşturmuş ve seyre hazır hale getirmiştir.

CLİMAX FİLM YORUMU

Film işlerin nasıl çığrından çıkabileceğini konu edinmiş, kusursuz bir baş yapıt diyebiliriz. Dansın aslında ne olduğunu bize anlatır. Bir şeyi seyredilebilir kılmak için hareket de olması gerekir. Dansta tamamen hareketten ibarettir. Filmde dansları kelimelere döküp bana bakın demeye çalışmıştır. Özünde hepimiz var olduğumuzu önce kendimize, daha sonra başkalarına kanıtlamak için var oluruz. Cümlesinin görsel anlatısıdır. Herkes daha fazla zevk almak için çabalıyor. Ancak kendilerine ve başkalarına saygılarından ötürü öz lerinde yatan bu dürtüyü, sürekli bastırıyorlar. Aslında sadece filmde ki karakterler degil bunu hepimiz yapıyoruz. Özümüzde bu dürtü var daha da fazla var olduğumuzu kanıtlamak daha fazla ben burdayım diyebilmek için var. Filmde ki karakterler uyuşturucunun etkisinde değilken gerçek düşüncelerini bittabi yüzeye cikartmiyorlar. Ne zaman uyuşturucu bilinçlerini kontrol etmeye başladıysa gerçek dürtüleri hemen yüzeye cikiveriyor. Böylece film birey psikolojisinin en gerçek temsillerimden birisi oluyor. Sadece en banel düşüncelerin bile aslında ne kadar komplex kalıplara sığabileceğini bu filmle beraber özümsemiş oluyoruz. İnsan olmanın vazgeçilmez ve en çirkin yüzünü görmek canımızı çok ta acıtmıyorsa bu güdüler bizi çoktan esir almış demekdir. Kalıpların dışarısında bütünleri tek cersede özetleyen, bu film benim için seyirsel düşünce yapımın ve dayanaklarımın travması oldu. Evet ne yaparsak yapalım aslında hayvan olarak kalacağız. Önerisini savunan bu film kusursuz işlenmiş bir seyirliktir.

CLİMAX SİNEMATOGRAFİSİ

Filmin sinematografisinden bahsetmek oldukça zor olsada deginmek istediğim bir kaç nokta var. Filmde genellikle tepe acıdan cekilen görüntülerin yoğunlukta olduğunu görüyoruz. Bu görüntüler bizi karakterleri özümsetmekten çok karakterlerin dışarısında bir yerlerde yer aldığımızı vurguluyor. Kamera hareketlerinin olağandışı hızlı olduğunu görüyoruz bu en az tercih edilen çekim tarzlarından birisidir. En az tercih edilmesinin sebebi ise, izleyicinin karakterleri özümseme potansiyelinin oldukça düşük olmasıdır. Ancak bu filmde gaspar noe tercihini karakterlerini özümsetmekten çok tramvatik bir etki oluşturmak için bu çekim tarzına başvurmuştur. Ayrıca dramatik yapıda kopmalar görürüz karakter analizlerini bu kopmalar aracılığıyla sağlar. Renkli Işıklar aracılığıyla görseli destekleyen bir kompozisyon oluşturan Gaspar Noe. daha önce tercih etmediği bu ışıklandırma türünü filmografisine eklemiştir.

CLİMAX ÖNERİSİ

İnsan olmanın getirdiği dürtüsel güdülemleri. Asla bastıramayacağımızı gösteren bu film benim için; oldukça travmatik bir başyapıtıdır. Nihayetinde her birimiz insan olmamak için çabalarız. Ancak insan olmaktan da asla vazgeçemeyeceğiniz.