KARNAVAL SOKAĞI SİNEMATOGRAFİSİ

Yönetmen: Paul McGuiganGuillermo del Toro

Viktorya dönemini anlatan bu fantastik yapımın baş rollerinden olan Orlando Bloom setin en ünlü isimlerinden olup oyunculuğuyla diziyi bir kademe daha ileriye taşıyor diyebiliriz. Amazon yapımı bu diziye büyük yatırımlar yapılmış, çok büyük setler görüyoruz. Çekimler genellikle dönemden kaynaklı karanlık dokuda çekilmiş, sahneler dikkatle bir birini seyrediyor. Bu dönemin en çarpıcı özelliklerinden olan sınıf farklarını da ele alan dizi Amazonun nasıl işler yapabileceğinin bir sağlaması oluyor. Yüzüklerin Efendisi isimli seriye bir dizi çekmeye karar veren Amazonun bu işi berbat edeceğine dair ön görüler vardı ancak bu diziyle beraber yüreğimize biraz da olsun su serpiliyor.

Dizi Hıristiyanlıktan önceki Paganizm dinlerindeki mitlerden yararlanmış olduğunu görüyoruz zira Satirler dışında Periler bir çok inanışta varlardı. Ancak Bakhtin yani Karnaval’ın paganizme özel metinlerin tekrar derlendiği edebi eserlerin isimi olduğundan dolayı. Filmin Hıristiynlıktan önce ki Pagan dinleri mitlerinden yararlandığını görüyoruz. Burada bu mitlerden bahsederek konuyu dağıtmak istemiyorum. Konu demişken ;

Dizinin Konusu;

Dizi Aşktan hiyerarşik düzene, ırkçılıktan yönetim şekillerine, kadar bir çok konuyu ele alıp bu konuları, en iyi biçimiyle modelliyor olduğunu görüyoruz. Ana temada aşıkın bulunduğu ve arkasından sırasıyla ırkçılık ve aidiyetin takip ettiği dizide en çarpıcı şekilde aktarılan aşkın çevresinde yaşanan dış konuları da en az aşkın metodu kadar iyi aktarıyor.

Karnaval Sokağı Dizinin Sinematografisi/Yorumu/Önerisi

Dizi klasik çekim teknikleriyle harmanlanmış özgün bir gösterime sahip, aydınlatmalar genelde düşük ancak seyre tabi olan dikkatleri özenle toplayan vurgular başarıyı daha da sembolikleştiriyor. Bir takım hikayeyi en çarpıcı bir şekilde ele alan ünlü yönetmen Guillermo del Toro öyküyü hiç bir şekilde aksatmıyor, seyir zevki yüksek bir yapımı bizlere sunuyor. Ancak dikkat edilmesi gereken; karakterlerin çözümlenme aşamalarının oldukça yavaş gelişim göstermesidir. Bizler karakterleri tanımlarken biraz uzun vakit geçiriyoruz ancak bunun üzerini filmin yaratmış olduğu fantastik dünya kapatıyor. Bizler karakterleri çözüm sürecindeyken, fantastik dünyanın büyüsüne kapılmakla meşgul oluyoruz. Bütün fantastik filmlerin artısı budur. İnsanlar var olmayan şeylere ilgi duyduklarından var olmayan dünyalara daha kolay aşina olurlar. Bu yapay dünya gerçek dünyanın sıkıcılığından ve acılarından bizleri biraz olsun kurtarır. Dizi “Irkçılık yapmak kötüdür” ilkesine bağlı kalarak çekilmiş ve bu tema üzerinden hikayeyi anlatmıştır. Tabi ki sadece bununla sınırlandıramayız. Dışlanmanın farklı olarak hor görülmenin psikolojik şiddetini maruz kalınan söylemlere tahammülün zorunluluklarını bizlere en çarpıcı şekilde anlatır. Seyirciyi aptal yerine koymayan güzel bir akışa sahip olan Karnaval Sokağını film/dizi kütüphanenize eklemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Ayrıca temanın beraberinde getirdiği sınırlara katlanmak zorunda olan yönetmen çekimlerin en kompleks ışığın yapılmasına karar veriyor. Sahneler hem karanlık hemde tablo gibi görülecekse iyi bir aydınlatmaya gerek vardır her zaman için. Görüntü üretmek resim çizmeye benzer, istediğiniz görüntüyü yakalamak içinse kostüm, makyaj, dekor ve ışıktan yararlanmalısınız Bu yapımda ışığın, kostümün, makyajın ve daha bir çok unsurun bu denli zor oluşu ise her karenin tablo gibi olmasından kaynaklanır.

Karnaval sokağı analizi. Karnaval sokağı filmi analizi. Karnaval sokağı sinematografisi. Karnaval sokağı konusu Karnaval sokağı film yorumu. Karnaval sokağı mitolojisi. Karnaval sokağı yönetmeni kimdir ? Karnaval sokağı önerisi nedir ?