İNTİHAR RÖPORTAJı

İntihar vakalarını azaltmak için Buesnada olarak yeni içerikler üretmeye devam ediyoruz. Eğer böyle bir süreçteyseniz destekçiniz olarak yanınızda olacağız. İletişim sekmesinden bizlere ulaşabilirsiniz.

Nasıl intihar ettiniz ?

 • Zehirli bir ilaç içtim ismi Kenaz dönüşü olmayan bir ilaçtı ancak hayatta kaldım. Hayatta kalmış olmama doktorlar mucize olarak bakıyor.

Neden intihar ettiniz ?

 • Aslında bu benim için özel bir konu ama size elimden geldiğince anlatmaya çalışacağım. Dominant, kendilerine göre normları olan, bağnaz bir aile yapısına sahiptim. Kuralların dışına çıkmak onlar için ölümden farksızdı. ( Onların düşüncesine göre ) Yaptığım bir hata sonucu şiddete maruz kaldım ve eğitim hayatıma son verildi. Günlerce şiddete maruz kaldım. Beni istemediğim bir evliliğe zorladılar. Reddetme şansım yoktu. Bende intihar ettim

Kaç yaşında intihar ettiniz ?

 • 15 yaşında intihar ettim

İntihar etmeyi ne kadar süre düşündünüz ?

 • İntihar etmeyi uzun bir süre düşünmedim eğer uzun süre düşünseydim muhtemelen bundan vazgeçerdim. Yaşadığım kötü olaydan sonra bir şeyleri değiştirebilecek şansım olmadığı için kendime bir yol haritası çizdim. Ya intihar edecektim yada yaşadığım o olayın sonuçlarına katlanıp bana verilen o istemediğim hayatı yaşayacaktım. Benim için o hayat yaşanılabilir bir hayat olmadığı için ölümle arasında çok bir fark göremedim ve intihar ettim

Yaşadığınız olaydan önce de aklınıza intihar düşüncesi geliyor muydu ?

 • Daha önce de şiddet gördüğüm için ( Hem psikolojik hem fiziksel ) İntihar etmeyi defalarca düşünmüştüm ama hayatıma yön verip bir şeyleri değiştirebileceğime inandığım için intihar etmekten vazgeçiyordum.

Siz intihar ettikten sonra hayatınızda neler değişti ?

 • Benim adıma alınmış olan kararlar değişti ve kendi adıma ben karar vermeye başladım. İntiharım bir nevi yeniden doğuşum oldu. Fakat bu geri dönüşü olmayan bir şeydir. Hayat bana ikinci bir şansı vermeyebilirdi. O yüzden, intihar etmeyi kimse için bir seçenek olarak görmüyorum.

İntihar etme kararını aldığınızda nasıl hissediyordunuz ?

 • Açıkçası nasıl hissettiğimi ben de tam olarak bilmiyorum. Ancak şunu söyleyebilirim ki kendimi içinden çıkılmaz bir durumda hissediyordum. Bu durum o kadar ağır bir durum ki yaşamımı sonlandırmama kararı alabilmiştim.

İçinden çıkılmaz durumu biraz açıklar mısınız?

 • Çok zor. 15 yaşında hayatınızın tamamen elinizden alındığını düşünün. Yaşamanın artık ne anlamı kalır ki. O an için başka bir şey düşünemez hale gelmiştim. Biraz da bana bu denli zarar veren insanların pişman olmasını istiyordum.

İntihar ederken yanınızda birsi olsa düşünceleriniz değişir miydi ?

 • Yanımda birisi olsa muhtemelen buna izin vermezdi.

Eğer o an intihar etmeseydiniz başka bir zaman intihar eder miydiniz ?

 • Tehdit edildiğim konuda, tehdit eden kişi söylediklerini gerçekten yapsaydı evet intihar ederdim.

Peki şuan intihar etmeyi düşünüyor musunuz ?

 • Hayır düşünmüyorum, intiharımdan sonra hayatımda bir çok şey değişti ve artık kendime daha çok değer veriyorum. Çünkü hayat bana ikinci bir şansı verdi. Bundan sonra intihar edeceğimi düşünmüyorum.

Psikolojik destek aldınız mı ?

 • Hayır almadım ama almak isterdim. Bu şans bana tanınmadı ve çevremde bunları konuşabileceğim kimse de yoktu.

İntihar etmeyi düşünenlere neler söylersiniz ?

 • İntihar etmelerini kesinlikle önermem. Çünkü hayatta her şey siz isteseniz de istemeseniz de değişiyor. Benim başka çarem yoktu diye düşünürken, yıllar sonra geriye dönüp baktığımda her şeyin çaresinin olduğunu ve yaptığımın çocukça olduğunu anladım. Şu dönemde intihar etmeyi düşünen bir çok genç var internet çağı çok gelişmiş durumda, yaşadıklarını içine atmak yerine paylaşacak birini bulmalılar bence. Benim cep telefonum yoktu sosyal medya da kullanmıyordum. Ulaşabileceğim kimse yoktu ama şimdi öyle değil, hemen hemen herkesin elinde bir cep telefonu var. Psikolojik destek içerin bir çok yazı ve video mevcut, kendilerini kötü ve yalnız hissettiklerinde onlara erişim sağlamaları gerektiğini düşünüyorum. İntihar etmek kendini ve sevdiklerini hiçe saymak demektir. Bir hiç olmadıklarını anlamaları gerek. Hayatta anlam aramak yerine hayata anlam katanın kendileri olduğuna karar verdikleri an her şey daha yaşanılabilir oluyor.

İlgili ; intihar eden kişiler. intihar röportajları. intihar süreci. kimler intihar etmeyi düşünür ? İntihar etmeyi düşünen kişiler. İntihar süreci. İntiharı düşünen kişilerle röportaj. İntihar düşüncesindeki kişiler röportaj ? İntihar düşüncesi nasıl değişir. Ne yapılmalı ? İntihar yardım. İntihar psikolojisi destek.