SİRAYET – KISA FİLM ANALİZ

Yönetmen / Senarist : Nuri Cihan Özdoğan

Görüntü yönetmeni : Arda Yıldıran

Kurgu : Nur selin Aktaş – Nuri Cihan Özdoğan

Müzik : Nuri Oğuz Özdoğan

Oyuncular : Kemal Burak Alper – Engin Yüksel – Serdar Şeker – Osman Eren – Nermin Kurtuluş

Sinopsis

Irak savaşının son ganimetleri olan Saddam’ın altınları, kaçakçılar tarafından pamukların arasına gizlenerek Türkiye sınırından geçirilmektedir. Altın parçalarını ayıklamak için kör işçiler çalıştırmaktadır. Kaçakçılar, kör işçilere pamuktan ayıkladıklarının taş olduğunu söyleyerek olası bir hırsızlığın önüne geçmeyi hedeflemişler. Körün arkadaki kör taklidi bir işçi olduğunu bilmezler.

Analiz

Eğer bir film çekiyorsanız, bütün dünyayı ilgilendiren bir konuyu ele almanız daha küresel bir etki yaratacaktır. Yönetmen Nuri Cihan Özdoğan bu küresel etkiyi çok iyi sivriltebilen bu şahane kısa filmi bizlerin seyrine bırakıyor. Sirayet aslında kimin kör olduğunu sorgulamamızı sağlıyor. Vicdani güdülerimizi pekiştiren bu yapımın dünya da ve Türkiye de büyük ses getirmiş ve bir çok ödül alan bir yapımdır. Kısa filmlerin güncel modüler yapıları tek mesajı yüksek doruklarda aktaran yapılar olarak görüyoruz. Sirayet kısa filminin de bu yapılara uygun mekaniklere sahip olduğunu görüyoruz. Nuri Cihan Özdoğan’ın Teknik kararlarını konuya uygun bir dokuda seyrettiğini rahatlıkla görebiliyorsunuz. 15 dakikalık bir süreye rağmen film hemen sizi içerisine çekiyor. Film de karakterlerin liderlik dönüşümleri heyecanı dorukta tutan temel yapı taşları diyebiliriz. Bazı planlar da eğik açı tekniği kullanılarak çarpıklık ve huzursuzluk hissettiriliyor. Eğik açı tekniğine dayalı karakter yüceltmesini sadece ilk sahnede görüyoruz. Ancak final sahnesinde bu açı tercih edilmemiş. Tabi bu bir gereklilik değil. Kısaca özgün bir iş çıkaran Nuri Cihan Özdoğan bu başarısını bir çok ödülle taçlandırmış oldu. Kısa film şuanda yayında. İyi seyirler.

Link : Sirayet Kısa film izle

İlgili ; Sirayet kısa filmi analiz. Sirayet kısa film. Sirayet kısa filmi yorum. Sirayet kısa film izle. Kısa film analizleri. Kısa filmler. Kısa film yorumları. Kısa film sirayet analiz.