İLK TÜRK FİLMİ VE TÜRK SİNEMASI

Neler göreceğiz : İlk türk filmi / İlk türk yönetmen / İlk türk sinemacı / Türk sineması tarihi önemli işleri / Türk sineması / Türk sineması tarihi / Türk sineması dönüm noktaları

İlk Türk filmi Ayastefanos’taki Rus Abidesinin Yıkılışı isimli bir belgesel filmidir. Fuat Uzkınay tarafından çekilmiş olan belgesel 14 kasım 1914 tarihinde gösterime girmiştir. Biraz araştırma yapmak isterseniz, dünyada çekilen ilk sinema filmlerine ulaşabilirsiniz ancak nasıl bir özensizliktir ki günümüzde ilk Türk filminin hiç bir kopyası bulunmuyor.

Türk sineması her zaman bir diğerinin taklidi olarak var olabilmiştir. Yeni bir dil yaratamamış. Hiç bir akımın önderliğini üstlenememiştir. Türk sinemasının 1980 yılından sonra bir duraklama sürecine girmiş ve ardından bir kırılma noktası olmuştur.

1990 yılında tekrardan hareketlenen Türk sinemasının dönüşümleri şu şekildedir. Roller değişmiş bir kasvete bürünmüş, filmler kötücül bir tutum hakimiyetine girmiş, sanat sinemasında kıyıda köşede kalmış filmler üretiliyor, çarpık ilişkiler ve tesadüflere dayalı başarısız senaryolar bir birini seyrediyor. Aynı tutumu günümüz dizilerinde de görebiliriz. Tabi bu yapımcıların değil biz izleyicilerin suçudur.

Arkasından büyük işlerin yapıldığını da görebiliyoruz tabi ki her çürük elmanın bozulmamış bir tarafı vardır. Ancak bunlar da dönemlerinde pekte gün yüzüne çıkamıyorlar; Susuz Yaz, Vesikalı Yarim, Hayallerim, Aşkım ve Sen, Kadının Adı Yok başarılı eserler kategorisine koyabileceğimiz filmlerdir.

Türk sineması neden bu halde sorusunu kendime çokça sorduğum olmuştur. Sanıyorum ki üzerimizde ki bu baskıcı tutumdan dolayı bu harekete geçemiyoruz. Eğer film sektöründe bir şeyler yapmak istiyorsanız başka bir şeyler daha yapmış olmanız gerekmektedir. Bu sektör hep aynı kişilerin çevresinde dönüp durmaktadır. Yeni filizlenecek olan bir çok sinemacıya yapımcılar şans vermeyecektir. Çünkü kimsenin çöpe atacak parası yok. Eğer gerçekten ortaya koymak istediğiniz şeyin peşinden gider ve kendi paranızla bu işin içerisine girerseniz. Önümüzdeki yıllarda bir fabrikada kredi kartı borçlarınızı ödemeye çalışmakla meşgul olursunuz.

Benim bu süreçte reklam filmleri ve creative işler dışında yapmaya çalıştığım şey düşük bütçelerle kaliteli işler üretip yapımcıların dikkatini çekmek oluyor.